Ochranahliniku.cz

STRATEGIE / BRANDING / E-SHOP
2019 / STÁLE TRVÁ

Tohle je taková moje bokovka, jejíž význam je však obrovský. Ochranahliniku.cz je sice jen malý e-shop nabízející pouze pár druhů zboží, jehož výdělky by člověka (zatím) neuživily.

Mnohem důležitější je však to, že je pro mě tento projekt neocenitelným zdrojem učení. Navíc je také důkazem jedné podstatné skutečnosti – tuhle práci dělám strašně rád a prostě mě to baví!

Ochranahliniku.cz produkty a motocykl

Zadání

Začátkem roku 2019 mě oslovil kamarád Jakub David (vlastník JD worx) s nápadem prodeje konzervačních produktů pro motorkáře a automobilisty. Už nějakou dobu tehdy u sebe ve firmě používal speciálně pro něj na míru šitý přípravek pro ochranu hliníku, ke kterému by ocenila přistup také řada dalších lidí.

Znělo to jako fajn nápad – produkt existoval, zájem by o něj byl, cílovka byla známá a také cesty, jak se k ní dostat.

A co bylo hlavní, já i Jakub jsme měli chuť pustit se do něčeho nového, pracovat na společném projektu a naučit se přitom hodně věcí. Vize možného finančního přilepšení nás také lákala.

Kromě relativně nízké počáteční investice a času jsme koneckonců neměli co ztratit – v nejhorším bychom přišli o nějaké prachy a odnesli si cenné zkušenosti.

Do projektu jsme se tedy pustili. Bylo zapotřebí zamyslet se nad celkovým postupem, vytvořit značku, nové etikety pro produkty, vymyslet marketingovou strategii, postavit e-shop, přijít na způsob obsluhování objednávek a jejich doručení, postarat se o administrativu atd. No prostě toho byl „kotel“.

Postupem času na všechno došlo a brzy jsme začali prodávat. Ochranahliniku.cz je pro nás fajn bokovkou, které rádi občas věnujeme volný čas. Není to sice žádná Alza, ale za mě a za Jakuba super.

Ochranahliniku.cz logo

Přínos

Kromě finančního přilepšení má pro projekt dva hlavní přínosy, které jsou snad i důležitější než ty peníze.

Ochranahliniku.cz mě osobně drží odpovědným za moji práci a pomáhá mi držet se jedné dobré pracovní/životní mantry: „practice what you preach„. V obasti web designu a digitálních činností s tím spojenými to pak v důsledku znamená to, že budu odvádět lepší práci, které budu také sám věřit a za kterou si budu pevně stát.

Druhým přínosem je to, že tento projekt je pro mě a pro mého společníka a kamaráda Jakuba takové vlastní hřiště. Můžeme zde testovat různé hypotézy například v oblasti web designu, marketingové strategie nebo copywritingu. No a co se naučíme pak přenášíme i do projektů jiných.

Ochranahliniku.cz web 01

Produkty

Původně od výrobce existoval jediný produkt pro konzervaci hliníku pod názvem Alu Protect. Se startem projektu jsme přidali odmašťovač Grease Remover, který zaručuje kompatibilitu právě s Alu Protectem.

Aby to však celé dávalo více smysl, vytvořili jsme navíc dvě sady – jednu pro vlastníky motocyklů a druhou pro automobilisty. Vzikl tak Aluminium Protection Set (malý/velký).

Ochranahliniku.cz web 02

Etikety

Původně existovala etiketa jen pro Alu Protect. Ta však byla vytvořená ad-hoc a moc jsme s ní spokojeni nebyli. Bylo třeba redesignu. Navíc bylo nutné vytvořit nálepky pro ostatní produkty a také pro krabice.

Nové etikety nám sedí do značky, kterou chceme komunikovat – primární černá barva implikující luxus, kombinovaná se zlatou a červenou pro jednotlivé produkty. Lahvičky jsou pak zdobeny pruhem, což je prvek, který se často objevuje ve světě motorsportu. Krabice svým designem doplňují produkty a pomáhají vzbuzovat celkový lepší dojem.

Ochranahliniku.cz etikety produktů

E-shop

E-shop je postaven na WordPressu a využívá plugin WooCommerce umožňující integraci obchodu a prodej produktů.

Web byl takřka spuštěn ihned, jakmile jsme měli MVP – Minimum Viable Product. Od té doby stránky procházejí postupným vývojem.

Pokud web měníme, buď je to z důvodu přidání nového obsahu, který lidem přinese nějakou hodnotu, nebo jako reakce na zpětnou vazbu z analytických nástrojů či z uživatelského testování.

Ochranahliniku.cz web 03