MADIO z.s.

WEB / REDESIGN
2019 / 2020

S MADIO z.s. jsem spolupracoval již delší dobu externě jako webový specialista a „ajťák pro všechno“, když mě majitel firmy Petr oslovil s nabídkou tvorby nového webu pro společnost samotnou.

Jednalo se pro mě o výzvu, protože se do té doby jednalo o ten největší web, který jsem kdy měl stavět. Nicméně jsem na projekt kývnul a za několik měsíců byly nové stránky na světě. No a já se stal zase o něco moudřejším, jelikož vše úplně hladce (jak už to s IT projekty bývá) neprobíhalo.

MADIO web mockup big

Zadání

Byl březen 2019 a tehdejší web firmy „nějak“ fungoval. Bylo mu však už asi deset let – stránky běžely na staré verzi CMS systému Contao, chyběla určitá rozšíření a vzhledově to už taky nebylo úplně ono. Navíc měla na webu kromě jiných změn také přibýt zcela nová sekce blogu kvůli projektu financovanému Ministerstvem školství. Navíc mě měl Petr tenkrát „po ruce“ a tak všechny tyto důvody vedly k rozhodnutí web redesignovat a přesunout na flexiblinější CMS systém WordPress.

Vše znělo super, až na termín dodání – ten byl nejprve stanoven na jeden měsíc. Později se tato meta posunula na ca měsíce tři, po kterých jsme nové stránky spustili. Díky urychlenému procesu a nedostatečným zkušenostem však web úplně hladce neběžel. Úplnou stabilizaci a zprovoznění webu do vysněné podoby se nám podařily až o pár měsíců později.

MADIO web

Tvorba webu

Na tvorbě nového webu se aktivně kromě mě podílel také majitel firmy Petr a tehdejší markeťačka Marťa. Oba webům trošku rozumněli (což může být však kámen úrazu – Dunningův–Krugerův efekt) – Petr nějaké weby již za život postavil včetně webu předchozího a celé ty roky se o něj staral. Marťa pak nějaké stránky spravovala a částečně i designovala.

Petr měl vizi a zkušenosti z webu předchozího, které byly částečně založeny na intuici a částečně na datech. Pár stránek, které měly projít pořádným redesignem, byly vytvořeny z mnoha návrhů inspirovanými podobnými existujícími weby. Z těchto byl poté vybrán ten návrh nejvhodnější (výběr založen na „pocitech“), který jsme pak iterativně vylepšili.

MADIO user flow a design
MADIO wireframes 01
MADIO wireframes 02

Bez načtení obsahu to nepůjde

Hlavní problém tohoto projektu nastal při jeho spuštění – při dotažení webu jsme zjistili, že rychlost načítání stránek je doslova nesnesitelná. To pak můžete mít obsah webu super jak chcete, ale pokud se ani nenačte, je vám k ničemu.

S různými optimalizacemi jsme web posunuli z použitelnosti „nesnesitelná“ alespoň do oblasti „hrozná-špatná“. Nebylo to prostě na dnešní standardy ok. Web se nám podařilo zrychlit až během následujících měsíců, což firmu zajisté stálo nejednoho zákazníka.

MADIO web 02

Přínos

Jak zde již už zaznělo, tento web byl postaven hodně „punkově“. Hlavním důvodem bylo rozhodnutí o rychlé implementaci a poměru cena-výkon, se kterým bych dnes už nesouhlasil a hodně bych zadavatele přemlouval, ať si tohle pořádně rozmyslí.

MADIO využívá web jako hlavní projední kanál pro své kurzy. Troufám si říct, že nový web přinesl zlepšení oproti řešení starému. Avšak data, která by tohle potvrzovala/vyvracela, budeme však mít k dispozici až později.

Nicméně, také zastávám názor, že pokud by nebyl projekt uspěchaný – využilo by se uživatelského výzkumu a testování, možná kdybychom přizvali i profi copywrightera, tak by výsledek předčil současné řešení a investice by se brzy vrátila.

V neposlední řadě jsem se díky této zkušenosti posunul ve tvorbě webů zase o obrobský kus dále. Jak se říká, „you learn from your mistakes, not despite them„.

MADIO e-shop