Kamermaatje

PROJECT MANAGEMENT / DESIGN
2019 / 2020

Kamermaatje je služba v Nizozemsku, která skrze webovou aplikaci pomáhá lidem najít ubytování na základě jejich osobnostního profilu. Dalo by se říct, že se jedná o Tinder pro ubytování.

Původně se jednalo pouze o školní projekt, který se nakonec přehoupnul až do reálného spuštění.

Montálně je bohužel projekt pozasteven z důvodu špatného načasování a nepřipravenosti trhu.

Odkaz kvůli NDA nedostupný

Kamermaatje - Logo

Zadání

Předmět Software Development Entrepreneurship, během kterého se Kamermaatje zrodil, měl za cíl vytvořit v týmu šesti osob mobilní či webovou aplikaci na libovolné téma, která by splňovala komerční účel.

Dal jsem se dohromady se čtyřmi Holanďany a jedním studentem s Číny. Po asi dvou týdnech přemýšlení nad různými problémy jsme si nakonec vybrali téma ubytování v Nizozemí.

Sehnat bydlení se může zdát být u nás v Praze či v Brně jako nemožný úkol. Tak si představte, že v Holandsku je to asi tak desetkrát horší. Tak jsme si řekli, že s tím zkusíme něco udělat.

Kamermaatje - Team agile development
Kamermaatje - Langing page excerpt

Přínos

Během necelých pěti měsíců se nám podařilo vytvořit webovou aplikaci, která nám zajistila ohodnocení 9/10 a s ním i šest cenných kreditů, což bylo tím největším přínosem vůbec.

No, teď už vážně. Appku jsme postavili na základě lean canvasu a business plánu, které nás donutily provést aktivity jako uživatelský výzkum, marketingový průzkum či vymyslet strategii pro monetizaci.

Projekt v podstatě zahrnoval vše od úvodního nápadu, přes analýzu, design až po implementaci a testování. Jeli jsme podle Scrumu, takže se prošlo asi šesti sprinty, trvající ca tři týdny.

Nicméně, po ukončení předmětu jsme v Kamermaatje viděli potenciál, a tak jsme se rozhodli pokračovat (už jen ve čtyřech – tři Nizozemci: This, Tim a Thuur; a já) a službu vypustit do světa.

V průběhu jara jsme web ještě vylepšili, protože přece jen měl nějaké závažnější problémy a nedostatky, které jako školní projekt tolik nevadily, ale reálný uživatel by zrovna nadšený nebyl.

Také jsme zamakali na marketingové strategii – pokračovali jsme v práci s uživateli, vytvořili účty na sociálních médiích a začali chystat nějaký obsah.

Dokonce jsme přemýšleli i o alternativní cestě a platformu prodávat jako while-label produkt. Byli jsme v jednání s organizací SSH&, která pronajímá tisíce pokojů na kolejích v zemi. Nakonec však z jakékoliv spolupráce bohužel sešlo.

Spuštění aplikace jsme načasovali na květen – přes léto se totiž do měst stěhují noví studenti, pro které je služba velice atraktivní.

Začali jsme tedy Kamermaatje propagovat, sdílet mezi přáteli, mluvit o ní, kde se dalo. Brzy se nám začali registrovat první uživatelé a zanedlouho jsme jich měli na platformě desítky.

Tak slavné to však nebylo… Platforma totiž funguje na principu nabídky a poptávky. Nám se podařilo sehnat, možná kromě jednoho účtu, jen asi osmdesát poptávajících. A tahle asymetrie stále rostla.

Problém jsme se snažili napravit, ale uvědomili jsme si, že by se jednalo o běh na hodně dlouhou trať. Navíc na náš druh aplikace není zatím místní trh připraven. A protože jsme všichni na aplikaci pracovali ve volném čase, rozhodli jsme se projekt prozatím pozastavit.

Nicméně, z téměř roční snahy jsme si odnesli nespočet cenných lekcí napříč mnoha doménami z cyklu vývoje software. Pro mě osobně to byla například práce s lean canvasem, výzkum a testování s uživateli, proces návrhu, nástroj Figma, agilní vývoj či tvorba obsahu pro sociální média.

Co je důležité zmínit – do Kamermaatje jsme investovali desítky hodin vlastního času. Dělali jsme prostě na něčem, co mělo nejen potenciál uspět na komerčním trhu, ale hlavně jsme tvořili něco, co nás neskutečně bavilo.

Nakonec to také byla lekce ze „startupového světa“ – koncept appky má podle nás budoucnost, ale trh je zatím jinde a není na to správná doba. Rozpoznali jsme, že je čas se posunout dále a věnovat se projektům jiným. Jak jsem navíc říkal, Kamermaatje jsme úplně nerozpustili a kdo ví, možná s ní budeme za tři roky pokračovat!

Kamermaatje - Design Iterations
Kamermaatje - Figma desktop design
Kamermaatje - Facebook posts 1