Crash & Compile

PROJECT MANAGEMENT / DESIGN
2020

Výměnný pobyt v Nizozemí a studium na Radboud University mě naučilo mnoho – od základů Holandštiny a strojového učení, přes pečení jablečného crumble až po krizový management v praxi.

Na jarní semestr 2020 jsem si zapsal předmět System Development Management, během kterého jsem zastával pozici vedoucího softwarového projektu.

Předmět byl (díky COVIDu) docela boží – nejenže byl klient s vyvíjenou aplikací spokojen, ale také jsem si vyzkoušel krizové řízení v praxi!

Crash and Compile - Thumbnail Page

Zadání

V týmu dvou manažerů (studentů magisterského programu) a sedmi programátorů (studentů bakalářského programu) jsme měli za úkol vytvořit webovou aplikaci pro studentskou organizaci Thalia a pro její event s názvem Crash & Compile.

Tato událost je soutěž, při které týmy studentů informatiky řeší logické hádanky, programují a hrají hry, skrze které sbírají body. Ty poté na baru mohou vyměnit za pivo, díky kterému se jejich schopnosti tak trošku mění… Vyhrává ten, kdo bodů/nápojů za večer nasbírá/vypije nejvíce. Celé je to jedna velká sranda.

No a náš tým měl vytvořit systém, který by tenhle cirkus dokázal spravovat a řídit. Požadavky a specifikace nějaké existovaly, ale žádná sláva to nebyla – mohli jsme si dělat „téměř co jsme chtěli“. Každý však ví, že naprostá svoboda je při tvorbě zlo a že omezení jsou vítána.

Crash and Compile - Low Resolution Mockups

Přínos

Projekt dopadl skvěle a náš tým dostal od Thalie velkou pochvalu. Dokonce asi měsíc po odevzání díla se mně ozval student z organizace, který s náma projekt z její strany řešil, jestli bych neměl zájem o vývoj další webové aplikace (mimo školní povinnosti) pro veterinární studentskou organizaci z Utrechtu. Nabídku jsem přijal a o několik měsíců později tak vznikl WetWise.

Jak už zde zaznělo, díky COVIDu jsem jakožto manažer ochutnal něco z oblasti krizového řízení. Dále to však bylo potrénování komunikace na dálku v mezinárodním týmu, principy agilního vývoje a Scrumu – dělali jsme standup-up meetingy, sprint reviews, plánování, zkátka vše, co k metodice patří.

V neposlední řadě jsem si připomenul důležitost kvalitního zpracování požadavků, analýzy a designu obecně. Roli designera jsem ze dvou třetin v projektu zastupoval já, z třetiny lidi z front-endu, protože byl holt potřeba někdo, kdo tu mezeru mezi manažery a programátory alespoň částečně vyplní. Navíc mě design strašně baví, takže to byl win pro všechny.

Crash and Compile - Team and Process
Crash and Compile - Design